Neden DÜDepremden sonra adeta yeniden doğan ve hızla gelişen Düzce’de, bu gelişmenin en önemli faktörlerin başında Düzce Üniversitesi geliyor. Üniversite ile birlikte hem ekonomik olarak hem de sosyo-kültürel açıdan şehir, bambaşka bir havaya büründü.2006 yılında kurulan Düzce Üniversitesinde, başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden olmak üzere 25.000 e yaklaşan öğrenci nüfusu ile dikkat çekiyor. 

Düzce Üniversitesi’ nin öğrenciler tarafından bu kadar ilgi görmesinin sebepleri arasında coğrafi konumu, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlere yakın (3 saat) olması önemli bir faktör oluşturuyor. Düzce Üniversitesi ‘nin bir başka özelliği ise ‘’Avrupa Girişimcilik Ödülü’ ’nü ülkemize kazandıran ilk üniversitedir. Ayrıca üniversitemiz URAP Araştırma Laboratuvarı (University Ranking by Academic Performance ) tarafından yayınlanan ‘’2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Genel Sıralaması’’nda devlet üniversiteleri arasında birinci sırada yer alıyor. 

Ülkemizde çoğu üniversitede zaman zaman meydana gelen, özellikle üniversite yönetimine yönelik yapılan provokatif eylemlerin, görülmediği huzurlu bir kampüs ortamı bulmanız üniversitemizin dikkat çekici bir başka özelliğidir. Bu noktada bir önceki dönem Rektörümüz Prof. Dr. Funda Şerifoğlu Sivrikaya‘nın, üniversiteler arasında ilk defa uygulanan ‘’ Şeffaflık ve Hesap Verilebilirlik ‘’ adına başlattığı ‘’ Son Altı Ay Sunumları ‘’etkili olmuştur. Sunumlara üniversite yönetimi, akademik ve idari personel, öğrenciler ve basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşir. Bu uygulama sayesinde güçlenen iletişimle birlikte öğrenciler her türlü sıkıntılarını ve yaşadığı sorunları dile getirme fırsatı bulur ve sorunlar büyümeden çözüme kavuşturulmaya çalışılır. 

Türkiye ‘nin en genç rektörü olarak göreve başlayan Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar da iletişimin üzerinde durarak var olan uygulamaya bir yenisi ekleyerek her ayın ilk pazartesi günü gerçekleştirilen  ‘’ Açık Kapı Uygulaması ‘’ ile sorunların çözümüne ve önerilerin dinlenmesi adına samimi bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

Öğrenci nüfusunun hızla artmasıyla kampüs içerisinde ve şehirde, öğrencilere yönelik birçok cafe, neredeyse her hafta gidebilecekleri tiyatro veya konser bulabilmeleri mümkün. Ayrıca alışveriş yapılabilecek birçok mağazanın dışında bir de alışveriş merkezi bulunuyor. 

Öğrenciler, üniversite bünyesinde faal olarak yer alan öğrenci topluluklarının etkinliklerine katılarak sosyal ve kişisel gelişme sağlayabilir. Trekking, rafting, safari gibi doğa sporları yapabilme fırsatının yanında, Samandere Şelalesi, Güzedere Şelalesi başta olmak şelalelerde huzurlu bir zaman geçirebilir. Turizmin her gecen gün geliştiği Akçakoca ‘da havanın uygun olduğu zamanlarda denizin ve plajın tadını çıkarabilir. 

Kendi şehriniz dışında hangi üniversiteye giderseniz gidin, gerek ailenizden uzak olmanız gerekse de alıştığınız çevreden farklı bir yerde olmanız, belli bir adaptasyon sürecini zorunlu kılıyor. İlk yılınızdan sonra çevreye alışmanız ve güçlenen arkadaşlık bağlarınızla Düzce’yi ve üniversitenizi seveceğinize eminiz. Ve inanıyoruz ki sloganımızda da yer alan, fakat sadece sloganda kalmayıp bugün değerler üreten üniversitemiz, nice önemli değerler üreterek yoluna devam edecektir. Sizler de Düzce Üniversitesi’nden mezun olmanın gururunu her zaman yaşayacaksınız.