Düzce Üniversitesi'nde Mezuniyet Heyecanı

27 Haz

10. kuruluş yıl dönümünü kutlayan ve “Öğrencilerimiz temel varlık sebebimizdir.” anlayışıyla nitelikli eğitimini sürdüren Üniversitemiz, 2015-2016 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni’ni görkemli etkinliklerle gerçekleştirdi.

Üniversitemiz Stadyumu’nda düzenlenen mezuniyet törenine; Düzce Valisi adına Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, Garnizon Komutanı Vekili Yarbay Ayhan Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Baro Başkanı Av. Ali Dilber, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç, Prof. Dr. İdris Şahin, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Altun, protokol üyeleri, davetli konuklar, öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri ile basın mensupları katıldı.

Kortej yürüyüşüyle başlayan törenin açılış konuşmasını, lisans programları birincisi olan Sosyal Hizmet Bölümü öğrencimiz Gökçe Nur Mısırlı gerçekleştirdi. Değer Üreten Üniversitemizin öğrencisi olduğu ve bu özel günde tüm öğrenci arkadaşlarını temsil etme mutluluğuna eriştiği için onur ve gurur duyduğunu ifade ederek sözlerine başlayan öğrencimiz, “Üniversitemizin tüm akademik kadrosu, özverili ve sıcakkanlı tavırları ile bizlere sadece mesleki eğitim vermekle kalmadı. Bizlerin özgüveni yüksek, insan ilişkilerinde başarılı, mesleki bilgileri sağlam, öğrenmeye ve araştırmaya yatkın, sorumluluk üstlenen ve sürdüren, sıradan değil kendi alanında en iyi olmayı hedefleyen bireyler olmamız için büyük çabalar gösterdi. Kendim ve arkadaşlarım adına üzerimizde emeği bulunan tüm hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. Başarıların kazanılmasında en büyük pay sahiplerinden birinin aileler olduğunu söyleyen Gökçe Nur Mısırlı, diplomalarını da ailelerinin adına alacaklarını vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

Üniversitemizin kuruluşunun 10. yılında öğrencilerimizi mezun etmekten duydukları gurur ve heyecanı ifade ederek konuşmasına başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 1.500’e yakın öğrencimizi geleceklerini kuracakları günlere uğurlarken bununla birlikte gelecek öğretim yılında 7 bin yeni gencimize kucak açacak olmanın telaşı ve sevinci içerisinde olduklarını söyledi.

Üniversitemizin kuruluşundan bu güne kadar; Bölgemizin ve Ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayacak projeler geliştirdiğini, lisansüstü tezler üreterek sorunlara gerçekçi çözümler ürettiğini ve değer üretmeye devam ettiğini vurgulayan Rektörümüz, “‘En büyük değerimiz öğrencilerimizdir.’ anlayışı ve her zaman herkese açık kapı yaklaşımı ile birçok başarıya imza atıyoruz. Açıklanan 2016 yılı başarı sıralamasında, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri arasında yine birinciyiz. Genel sıralamada da geçen yıl üçüncü sırada yer alırken bu yıl ikinci sıraya yerleştik. Akademik teşvik bazında yapılan sıralamalarda ise eski, köklü ve kurumsallaşmasını tamamlamış pek çok üniversiteyi geride bırakmayı başardık. Ülkemiz çapında işletme/iktisat fakülteleri arasında 4., sağlık bilimleri alanında da 3. olduk. Bu gurur öğrencilerimizin, ailelerimizin, tüm mensuplarımızın ve Düzce’nindir.” şeklinde konuştu.

Girişimcilik ve Ar-Ge alanında da Üniversitemizin adından söz ettirmeye devam ettiğine dikkat çeken Rektörümüz, “Bu yıl yalnızca altı devlet üniversitesinin almaya hak kazandığı teknoloji transfer ofisleri kapasite artırımı desteğinden faydalanmaya hak kazandık. MARKA desteği ile Bölgemizin büyük ihtiyaç duyduğu Tasarım Prototipleme ve Test Merkezi’ni kurduk ve Merkezi Araştırma Laboratuvarlarımızın akreditasyon süreçlerini başlattık. Geçen yıl 121 milyon TL olan bütçemizi yüzde 40 artırarak 2016 yılı itibari ile 166 milyon TL bütçeye ulaştık.” ifadelerini kullandı.

Hz. Mevlana’nın  “Kalbimiz kıymet bilene emanet.” sözüyle öğrencilerimizin ailelerine seslenen Rektörümüz, “Yıllar önce bizlere emanet ettiğiniz en değerli varlıklarınızın kıymetini bildik, bugün de onları büyük bir gururla sizlere teslim ediyoruz. Özveriniz, fedakârlığınız ve bizlere olan güveniniz için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Girişimcilik ve yenilikçiliğe önem vermeden ilerlemenin sağlanamayacağına dikkat çeken Rektörümüz, akademisyenler olarak kendilerine düşen en önemli görevi; değişime uyum sağlamak, çevreye ve değişen dünyaya duyarlı olmak şeklinde açıkladı. Akademisyenlerin genç beyinlere ve yeni nesillere yenilik, girişimcilik ve gerçeği arama aşısını yaptıkça, üretilen değerlerin de büyüyeceğini ifade eden Rektörümüz, akademisyenliğin ışığını kalbinde hisseden, öğrencilerimize emek veren ve onların yaşama ve geleceğe umutla bakmalarına vesile olan tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

Üniversitenin; derslerin, ödevlerin veya projelerin çok daha ötesine uzanan bir yaşam deneyimi olduğunu ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar öğrencilerimize hitaben, “Üniversitemizin paylaşımcı, toplumla iç içe geleneği ve duruşu, sizlere vermeye çalıştığımız eğitimin önemli bir parçasını oluşturdu. Mezunu olduğunuz Üniversite ile gurur duyun. Sizlere, sağlık, bereket ve değer üreten hizmetlerle dolu bir gelecek diliyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Vali Yardımcısı Hasan Bağcı, yorucu ve zorlu bir sürecin sonunda eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimizin mutluluğunu paylaşmaktan duyduğu sevinç ve gururu dile getirerek sözlerine başladı. Öğrencilerimizin bugünlere gelmesinde büyük fedakârlıklar gösteren ailelerini ve Üniversitemiz öğretim üyelerini tebrik eden Bağcı, gençlerimizin bundan sonra tüketen değil, üreten birey olma aşamasına geldiğini ifade etti. 

Gençlerimizi zorlu hayat mücadelesinde ayakta tutacak olan gücün, içlerindeki vatan ve millet sevgisi olacağının altını çizen Hasan Bağcı, öğrencilerimizin aldıkları bilgi, beceri ve donanımlarla Ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmesine katkı sağlayacağına yürekten inandığını söyleyerek sözlerine son verdi.

Protokol konuşmalarının ardından Üniversitemiz Türk Halk Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Topluluğu tarafından gerçekleştirilen halkoyunları gösterisi, ilgi ve beğeniyle takip edildi. Halkoyunları gösterisinin sonrasında, lisans ve ön lisans programlarında dereceye giren öğrencilerimiz için hediye ve plaket takdim törenine geçildi.

Üniversitemiz lisans programı birincisi Gökçe Nur Mısırlı, lisans ikincisi Begüm Özkütük ve lisans üçüncüsü Esma Güç; ön lisans programı birincisi Kemal Çelik, ön lisans ikincisi Serkan Filiz ve ön lisans üçüncüsü Halime Gündoğdu hediyelerini almak üzere sahneye davet edildi. Dereceye girerek okullarından mezun olan öğrencilerimizin plaket ve hediyeleri, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Vali Yardımcımız Hasan Bağcı, Garnizon Komutanı Vekili Yarbay Ayhan Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Düzce Baro Başkanı Av. Ali Dilber, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İlhan Genç ve Prof. Dr. İdris Şahin, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Altun ve törene katılan protokol üyelerimiz tarafından takdim edildi.

Öğrencilerimize mezuniyet belgelerinin verilmesi, fakülte ve yüksekokul birincilerimiz tarafından yaş kütüğüne isim çakılmasıyla devam eden programın sonunda, hep birlikte “Değer Üreten Üniversite” sloganımızı söyledikten sonra sahneye davet edilen 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı mezunlarımız, büyük bir heyecan ve coşkuyla keplerini havaya atarak mezun olmanın mutluluğunu doyasıya yaşadı.

2015-2016 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen halk oyunları gösterilerinin ardından Üniversitemiz Ortak Yaşam Alanı’nda verilen iftar yemeği ile birlikte son buldu.

Düzce Üniversitesi olarak, mezun öğrencilerimizi ve ailelerini kutlar, bundan sonraki yaşamlarında başarılarının devamını dileriz.

Düzce Üniversitesi Mezuniyet Törenine; Vali Necati Şentürk, Milletvekili Salih Çetinkaya, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, daire müdürleri, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.